Wiosenna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO – międzynarodowa parlamentarna debata o aktualnych wyzwaniach i zagrożeniach dla współczesnego bezpieczeństwa światowego

Opublikowane przez gk2018ks w dniu

Odbywająca się w dniach 25-28 maja 2018 r. w Warszawie  sesja ZP NATO  poprzedza zaplanowany na lipiec, szczyt NATO w Brukseli.  Biorą w niej udział sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg, parlamentarzyści z państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także przedstawicieli krajów stowarzyszonych i obserwatorów.

Parlamentarzyści z państw członkowskich Sojuszu dyskutują nad projektami sprawozdań opracowanych przez komisje Zgromadzenia m.in. na temat wzmacnianie polityki odstraszania NATO na wschodzie, przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym ze strony Rosji, czy wyzwań dotyczących bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowej i Wschodniej.

Kulminacyjnym punktem szczytu parlamentarzystów Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie będzie sesja plenarna zaplanowana na poniedziałek 28 maja, na której głos mają zabrać najwyżsi przedstawiciele władz Polski – gospodarza wydarzenia, NATO i ZP NATO.

Cele działalności Zgromadzenia obejmują m.in. wzmocnienie więzi między państwami członkowskimi NATO, promowanie demokracji parlamentarnej, gospodarki rynkowej, kontroli parlamentarnej nad siłami zbrojnymi i polityką bezpieczeństwa oraz zapewnienie kontaktu między NATO a parlamentami narodowymi. ZP NATO jest niezależne od Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, ale utrzymuje regularne i intensywne relacje z NATO.

Źródło/ Foto: www.sejm.gov.pl