Prezydent Andrzej Duda zapowiedział referendum w sprawie zmian w konstytucji na 10 i 11 listopada

Opublikowane przez gk2018ks w dniu

Podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja Prezydent Andrzej Duda potwierdził wcześniejsze zapowiedzi, że złoży w Senacie wniosek o przeprowadzenie referendum konsultacyjnego w sprawie zmian w ustawie zasadniczej z dnia 02 kwietnia 1997 r. W przeszłości Andrzej Duda wielokrotnie podkreślał, że Polacy powinni sami decydować o swych sprawach.

– Mówiłem, że trzeba mieć zaufanie do mądrości ludzi, do mądrości społeczeństwa. Ja chcę się do tej społecznej mądrości odwołać, chcę się odwołać do Waszej, do Państwa odpowiedzialności za sprawy kraju, za naszą wspólną Rzeczpospolitą – wskazywał. Dlatego też – tłumaczył Prezydent, będzie chciał, aby zostało przeprowadzone referendum konsultacyjne ws. przyszłej Konstytucji RP.

– Chciałbym, aby to właśnie naród, aby polskie społeczeństwo zostało zapytane przez rządzących o to, w jakim kierunku chce, żeby podążały polskie sprawy ustrojowe, które kwestie są z konstytucyjnego – tego fundamentalnego – punktu widzenia najważniejsze – oświadczył.

Przed wystąpieniem Prezydenta odczytana została preambuła Konstytucji 3 Maja.

Andrzej Duda publiczną dyskusję na temat zmiany konstytucji rozpoczął w 2017 r. w 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podkreślił wówczas, że Polacy mają pełne prawo wypowiedzieć się, czy obowiązująca od 20 lat Konstytucja ich zadowala.

Źródło: www.prezydent.pl