Ostry spór o usunięcie pomnika katyńskiego w Jersey City. Skandaliczna wypowiedź burmistrza Stevena Fulopa

Opublikowane przez gk2018ks w dniu

W minionym tygodniu Burmistrz Jersey City Steven Fulop, poinformował o projekcie stworzenia parku na terenie, na którym stoi obecnie Pomnik Katyński. Pomnik przedstawia postać zakneblowanego żołnierza z rękami związanymi z tyłu, z wbitym w plecy bagnetem nasadzonym na karabin, a jego uroczyste odsłonięcie  miało miejsce na placu Exchange Place w Jersey City, w stanie New Jersey 19 maja 1991 roku.  Amerykanie polskiego pochodzenia z New Jersey i Nowego Jorku wybrali go na miejsce manifestacji w rocznicę zbrodni katyńskiej, a ostatnio także katastrofy smoleńskiej.

Foto: Janusz M. Szlechta

Pomysł likwidacji pomnika katyńskiego, który upamiętnia polskich oficerów, pomordowanych podczas II wojny światowej wywołał sprzeciw zarówno przedstawicieli polskich władz, społeczności żydowskiej oraz amerykańskiej Polonii.

Pomysł burmistrza Jersey City jako jeden z pierwszych skomentował marszałek Senatu Stanisław Karczewski, mówiąc, że „sytuacja jest naprawdę skandaliczna, bardzo przykra dla nas”. Jednocześnie zapowiedział, że być może oświadczenie w tej sprawie wyda Senat RP, a temat będzie poruszany w ramach Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy marszałku Senatu.

Na słowa marszałka Karczewskiego zareagował Steven Fulop, który w sposób ohydny zaatakował trzecią osobę w Polsce, pokazując tym swoją arogancję oraz kompletną ignorancję. Na Twitterze napisał: „To jest prawda o sile stojącej za tym pomnikiem. Wszystko, co mogę powiedzieć, to to, że ten człowiek jest żartem. Fakty są takie, że znany antysemita, biały nacjonalista i osoba zaprzeczająca Holocaustowi, czyli ktoś taki jak on, ma zerową wiarygodność. Jedyną nieprzyjemną sprawą jest senator Stanisław. Kropka. Zawsze chciałem mu to powiedzieć”.

Wypowiedź burmistrza kategorycznie potępił ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Piotr Wilczek, pisząc: „Burmistrzu Fulop, pańskie oskarżenia pod adresem marszałka Karczewskiego są bezpodstawne i kategorycznie je potępiam. Ponawiam mój apel z poniedziałku o konstruktywny dialog ze społecznością polską w USA, by ocalić pomnik katyński” – napisał na Twitterze ambasador Wilczek.

Ambasador upublicznił również oficjalny list, w którym wskazuje, że słowa odnoszące się do marszałka Karczewskiego są fałszywe, bolesne i niewłaściwe dla międzynarodowego dialogu między piastującymi urzędy w dwóch krajach sojuszniczych i apeluje do burmistrza o przeprosiny dla Stanisława Karczewskiego.

Skandaliczne słowa Stevena Fulopa spotkały się z powszechnym oburzeniem oraz reakcją znanych polityków, komentatorów i dziennikarzy.

Uważamy, że w sprawie burmistrza Fulopa polskie władze powinny zareagować na najwyższym szczeblu dyplomatycznym!