Kryzys wizerunkowy Szwedzkiej Akademii. Nie będzie literackiego Nobla w 2018 r.

Opublikowane przez gk2018ks w dniu

O tej zaskakującej decyzji Akademia Szwedzka poinformowała w wydanym przez nią oficjalnym oświadczeniu.

Powodem  jest  skandal seksualny, który wybuchł w listopadzie 2017 roku. 18 kobiet oskarżyło wówczas męża dyrektor Akademii Katariny Frostenson, Jean-Claude’a Arnault’a, o molestowanie seksualne. Głośno było również o przeciekach, dzięki którym media wcześniej dowiadywały się o tym, kto dostanie nagrodę. Mąż członkini Akademii Szwedzkiej ujawnił nazwiska siedmiu laureatów literackiej Nagrody Nobla przed ich ogłoszeniem.

W oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Nagrody Nobla czytamy –  „Co do zasady, nagroda Nobla ma być przyznawana co roku, ale kilka razy zdecydowano już o nieprzyznaniu nagród.  Jedną z okoliczności, które mogą usprawiedliwić wyjątek, jest sytuacja, gdy kondycja instytucji przyznającej nagrody jest na tyle poważna, że werdykt dotyczący jej przyznania nie zostanie uznany za wiarygodny (…) Co do zasady, nagroda Nobla ma być przyznawana co roku, ale kilka razy zdecydowano już o nieprzyznaniu nagród.  Jedną z okoliczności, które mogą usprawiedliwić wyjątek, jest sytuacja, gdy kondycja instytucji przyznającej nagrody jest na tyle poważna, że werdykt dotyczący jej przyznania nie zostanie uznany za wiarygodny”.

W historii literackiej nagrody Nobla, taka sytuacja miała miejsce siedem razy. Ostatnio w czasie II wojny światowej w 1943 r.